Trayport

Trayport

Trayport® Broker’ların, borsaların ve ticaret gerçekleştiren firmaların elektronik ticaret ve talimat eşleme ihtiyaçlarını karşılayan öncü yazılım tedarikçisidir. Trayport bugün Avrupa kıtasındaki tüm büyük çaplı enerji firmalarının, yatırım bankalarının, yatırım fonları ile ticaret evlerinin operasyonlarını desteklemekte ve Amerika ile Asya’daki varlığı hızla artmaktadır.Trayport bugün biokütle, karbon emisyonu, kömür, taşıma, gaz, petrol ve elektrik ticaretinde en çok kullanılan ticaret ekranıdır.Detaylı bilgi ve demo talebi için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Rakamlarla Trayport

  • 160’ın üstünde çalışanla Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da hızla büyüyor
  • Dünya çapında 13.000’in üstünde ticaret ekranı kullanıcısına sahip
  • 29 ülkede 190 müşterisi var
  • 50‘nin üstünde piyasaya hizmet veriyor
  • 3.000’in üstünde ürünün ticareti gerçekleşiyor
  • Dünya çapında 500’ün üstünde ticari kurum tarafından kabul edildi

Trayport Emtia ürünleri için tezgahüstü piyasalarda ve takas mekanizmalı piyasalarda ticaretin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere piyasa sistemleri dizayn eder.

Bugün hemen hemen tüm Emtia ürünleri ticaretinde artık değişmez unsur haline gelmiş olan 3 ana Trayport ürünü aşağıdaki şekildedir.

  • GlobalVision Trading Gateway - Ticaret gerçekleştirenlerin enerji vbe emtia ticaretini tek ekranda birçok piyasada oluşan fiyat ve fırsatları görmelerine olanak sağlar. Bu sayede enerji piyasası katılımcılarının yüksek likiditeye sahip çeşitli piyasalarda (Avrupa Elektrik, Doğalgaz, Karbon, Kömür, Petrol, Kuru ve Islak Taşıma Piyasaları) işlem gerçekleştirerek kar etmelerine olanak sağlar. Bankalar, büyük çaplı elektrik şirketleri ve büyük petrol şirketleri arasından 120 firma bugün günlük ticaret işlemlerinde Trading Gateway’i çok önemli bir yerde tutmaktadır.
  • GlobalVision Broker Ticaret Sistemi - Aracılar Arası Broker’ların Tezgahüstü Piyasa yada Takas Mekanizmalı Tezgahüstü Piyasa kurmasına, geliştirmesine olanak sağlayan bir eşleştirme motoru ve ona bağlı araçların yer aldığı bir sistemdir. Trayport’un Broker Ticaret Sistemi bugün dünyanın öncü emtia broker’larının fiyat dağıtımı, ticaret uygulamasını ve takas servislerini hibrid olarak (sesli ve elektronik) gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Bu öncü broker firmaların içerisinde ICAP, GFI, TFS ve Tullet Prebon’da yer almaktadır.
  • GlobalVision Borsa Ticaret Sistemi - Borsalar için piyasa operasyonlarını yöneten, veri dağıtımını sağlayan ve hem ikili anlaşma üzerine kurulu hemde takas mekanizması üzerinden yürüyen ticarete olanak sağlayan bir eşleşme mekanizmasıdır. Trayport’un Borsa Ticaret Sistemi düşük bir sahip olma maliyetine sahiptir ve ticaret evleri ile FIX bağlantısı gibi özel bağlantı yöntemlerine olanak sağlamaktadır. Bluenext, APX/Endex, OMIP gibi enerji ve emisyon borsaları ile Yeni Zellanda Menkul Kıymetler Borsası ve Barbados Menkul Kıymetler Borsası gibi uluslararası borsası kritik piyasa altyapılarında Trayport’u tercih etmiştir.
  • Trading Gateway SaaS - Trading Gateway artık yazılımın hizmet olarak edinilmesi (SaaS) yöntemiyle de edinilebilmektedir. SaaS bilişim maliyetlerini yok ettiği ve konuyla ilgili personel masraflarını engellediği ve barındırma ile gelen birçok ek maliyeti de engellediği için çok daha uygun maliyetlidir. Şu anda hali hazırda 30 kullanıdı SaaS’a sistemi ile Trading Gateway’i kullanmaya başlamıştır.