SSS

Güneş Enerjisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerjisi'nde yatırım düşünülürken yada yatırım kararı alınırken sıkça karşılaşılan soruları sizin için bir araya topladık. Aklınızda ki sorunun cevabı aşağıda yoksa yada kurmak istediğiniz Güneş Enerjisi sistemi ile ilgili tamamen ücretsiz bir değerlendirme ve ön teklif almak isterseniz bizimle bağlantıya geçiniz.


PV Fotovoltaik’in kısaltmasıdır (Foto = Işık, Voltaik = Elektrik). PV, ışığı direk akım elektriğe çevirmek için kullanılan yarı iletken bazlı teknolojidir. Hareketli aksam olmadan, petrol yada fosil yakıt kullanmadan, ses çıkarmadan yada kirlilik yaratmadan sadece elektrik üretir.

Fotovoltaik etki ilk 1839 yılında Fransa’da Edmund Bacquerel tarafından keşfedildi. Ancak 1883 yılında Charles Fritts bağlantı formu için yarı iletken Selenyum’u aşırı ince altık bir tabaka ile kaplayana kadar ilk güneş hücresi üretilemedi. 1950‘lerde ilk pratik güneş hücreleri Bell Laboratuvarları ve RCA laboratuvarlarında üretildi.

Güneş Enerjisi’nin maliyeti değişkenlik göstersede özellikle 2009 yılından bu yana artan elektrik fiyatları ile güneş enerjisi sistemlerinde oluşan büyük düşüş sonucunda bugün birçok abone için şebekeden elektrik almaktan daha ucuz bir seviyeye gerilemiştir. bugün gelinen noktada güneş enerjisi sistemine yatırım yapıldığı andan itibaren aylık elektrik faturalarında düşüş ve yaklaşık 7 yıl sonrasında tümüyle size ait olan bir sistemden faturanın büyük bölümünü bedava sayılabilecek kadar düşük bir maliyete getirmek mümkündür.

Eğer elektrik abonesi olan bir gerçek yada tüzel kişi iseniz lisanssız güneş enerjisi elektrik üretim tesisi kurabilirsiniz. Apartman yönetimi gibi gerçek ya da tüzel kişi olmayan bir aboneyseniz lisanssız elektrik üretim tesisi kuramazsınız..

Güneş enerjisi sistemleri ilgili yönetmelikler gereğince en fazla 1 MWe olarak bağlanabilir. We ve Wp bu konuda sıklıkça karşılaşacağınız terimlerdir. Basitçe anlatmak gerekirse We evirici çıkışında ki gücü, Wp panellerde oluşan kurulu gücü ifade eder. Mevcut yönetmelikler ile Wp'in We'den yüksek olmasına izin verilmektedir. Yani 1 MW'a kadar olarak tanımlanan kurulu güç limiti panel tarafında daha yüksek olabilir ama bu olması gerektiği anlamına gelmez. Lisanssız güneş enerjisi sistemlerinde tüketici için en karlı olan aralık tüketimine göre optimize edilen sistem büyüklüğü ile sağlanır. Bu kapsamda tamamen ücretsiz ön bir teklif ve değerlendirme alabilmek için lütfen bizimle bağlantıya geçiniz.

Güneş Enerjisi’nde sisteminiz ne büyüklükte olursa olsun enerji maliyetlerinizi düşürecektir. Sisteminiz ne kadar büyük olursa o kadar fazla elektrikte dışa bağımlılığınız azalır ve elektrik fiyatlarındaki artıştan daha az etkilenirsiniz. Ancak ihtiyacınızdan dah büyük bir sistem almanız durumunda şu anda fazla elektriği kullanım fiyatına göre daha düşük bir fiyattan sisteme geri sattığınız için ihtiyacınızdan daha büyük bir sistem almanız mantıklı değildir. Bu kapsamda sistem büyüklük analizi tüketimlerinizden yola çıkılarak Navitas Enerji tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Bu kapsamda tamamen ücretsiz ön bir teklif ve değerlendirme alabilmek için lütfen bizimle bağlantıya geçiniz.

Lisanssız güneş enerjisi elektrik üretim tesisi kurmak için üretim tesisinin kurulacağı bölgedeki dağıtım şirketine ya da OSB’ye başvuru yapmanız gerekir.

Lisanssız güneş enerjisi elektrik üretim tesisi kurmak için üretim tesisinin kurulacağı bölgedeki dağıtım şirketine ya da OSB’ye başvuru yaparken yanınızda bulundurmanız gereken Başvuru Esnasında Yanınızda Bulundurmanız Gereken Evraklar"" sayfamızda belirtilmiştir.

Hayır. Bizim size sunduğumuz sistem evinize elektrik sağlayan bir sistemdir.

Sistem otomatik olarak ihtiyacınız olan elektriği sistemden yani şebekeden almaya başlar. PV sisteminiz maksimum üretimdeyken elektrik tüketiminiz daha fazla ise bu noktada da ihtiyacınız olan elektriği sistemden alırsınız.

Üretim - Tüketim dengesinde üretimin fazla olduğu durumlarda dağıtım şirketiniz fazla elektriği sizden 13,3 $ Cent/kWh üzerinden satın alır. Tüketim fazlanız ise kullandığınız tarife üzerinden size ay sonunda faturalandırılır. Konuyla ilgili detaylı bir gösterim size sunabildiğimiz hizmetleri açıkladığımız "Güneş Enerjisi Danışmanlığı" sayfamızda mevcuttur. Birebir sizin tüketimlerinizle hazırlanacak tamamen ücretsiz Güneş Enerjisi Sistem Simülasyonu ve teklifi için bizimle bağlantıya geçiniz.

Sistem yaklaşık metrekareye 1,36 kg ağırlık yaratmaktadır. 1 kWp’lik bir sistemin 24 metrekare civarında yer kapladığı düşünülürse 1 kWp’lik bir sistem çatıya yaklaşık 32,6 kg’lık bir ağırlık yaptığı hesaplaanbilir ancak çatının durumuna göre farklı ihtiyaçlar ve parçalar kullanılacağı için bu sadece bir yaklaşımdır.

Kesin sonuç için çatınızla ilgili, yerinde net değerlendirme yapılması gereksede Navitas Enerji olarak size kendi başınıza ön değerlendirme yapabilmeniz için ”Çatım Güneş Enerjisi'ne Uygun Mu?” sayfası oluşturulmuştur. Net değerlendirme için lütfen bizimle bağlantıya geçiniz.