Çatı Değerlendirme

Çatım Güneş Enerjisinden Elektrik Üretmeye Uygun Mu?

Güneş enerjisinden yararlanmak için fotovoltaik panellerin kurulmasında aranan ideal çatı büyük, güneye bakan ve açısı 15 ila 35 derece arasında bulunan çatılardır ancak doğru panellerin seçimi ve uzmanlar tarafından dizayn edilen bir sistemle idealden uzak çatılarda bile verimli sonuçlar alma şansı yakalanabilir.

Bu sayfayı kendi ön değerlendirmenizi yapabilmeniz açısından bir yol gösterici olarak oluşturduk ancak yine de çatınızın uygunluğu konusunda ikilem yaşamanız durumunda tek yapmanız gereken kontak formumuzu doldurmanız yada bize ulaşmanızdır.

Çatınız hangi yöne bakıyor?

Çatınızın hangi yöne baktığı gün içinde ne kadat güneş ışını aldığını belirler. Güneye ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Yani panellerin güneye, güney batıya yada güney doğuya bakacak şekilde monte edilebilmesi en iyi sonucu verecektir. Şunu bilmekte büyük yarar vardır; Panellerinizin doğuya yada batıya bakması güneye bakmasına göre üretimi %15 azaltır.

Çatınızın Eğimi Ne Kadar?

Paneller için en ideal eğim 30 ila 45 derece arasındadır ancak 15 derece ile 50 derece arasına kadar monte edilebilir. Bunun dışındaki eğimlerde performans kaybetmeye başlarlar. Eğer düz bir çatınız varsa özel panel aparatları kullanılarak yada çatıya ek bir parça konularak bu sistemden yararlanmanız sağlanabilir.

Paneller İçin Ne Kadar Alanınız Var?

Minimum 24 metrekarelik kullanılabilecek alana ihtiyacınız olacak (yaklaşık bir arabalık park yeri büyüklüğü). Alan ağaç bina yada diğer faktörler üzerinden gündüz saatlerinde gölgede kalmayacak.

Eğer yeterli alanınız yoksa bu noktada farklı bir çözüm kullanılabilir ama bu ancak detaylı inceleme sonrasında söylenebilecek bir bilgidir.

Çatınız sağlam mı?

Bağımsız bir PV paneli ağır değildir fakat sabitleme çerçeveleri ve diğer ekipmanlar ile birlikte ortalama bir sistem 275 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Çok nadirde karşılaşılsa bazı çatılar bu ağırlığı kaldırabilecek sağlamlıkta değildir. Bu ancak alanda yapılacak detaylı inceleme ile belirlenebilir.

Neredesiniz?

Ne kadar güneydeyseniz o kadar güneş ışını elde edersiniz. Bu nedenle fotovoltaik güneş enerjisi sistemi yatırımları kuzey yarımküredeki tüm örneklerde her ülkenin güneyinde daha popülerdir ancak kuzeyde de iyi sonuçlar alınabilir. Bunun için ilk adım olarak “Güneş Hesaplayıcı”mızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Evinizde yer var mı?

Bir fotovoltaik sistemde ev içinde en fazla yer kaplayan parça inverter’dır. Soğutma için çevresinde alana ihtiyaç duyar. bu nedenle 1,5 metre boy 1 metre ene sahip alana kurulması gerekir. Aynı zamanda devre kutusu ve sayaç içinde yere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu parçalar birlikte 40 x 20 cm’lik bir alanı kaplamaktadır.

Şebekeye bağlantı tipiniz ne?

Çoğu tüketici şebekeye tek faz bağlantı üzerinden bağlıdır. Bu tür bağlantı maksimum 4kWp’lik sistemleri destekler. Eğer daha büyük bir alanınız var ise (24 metre2 = 1kWp) bu sistemin değiştirilmesi gerektiği anlamına gelebilir.