Elektrik Fiyatının Oluşma Mekanizması

Elektrik Piyasası’nda Fiyat Nasıl Oluşur?

1.Adım - Ne Kadar Elektriğe İhtiyacımız Var?

Hergün dağıtım şirketleri ve serbest tüketicilere elektrik tedarik eden üretici yada toptan satış firmaları her saatte ne kadar elektrik tüketimi gerçekleşeceğine ilişkin bir tahminde bulunur. Diğer tedarikçilerle yaptıkları özel anlaşmalar dışında ne kadar elektrik satın almaları gerektiğine karar vererek bu elektriği ne kadar fiyata kadar alabileceklerini belirlerler. Aynı şekilde üretici firmalar portföylerindeki üretim kapasitelerinde özel anlaşmalar ve serbest tüketiciye sattıkları elektrikten geriye kalan miktarı belirleyerek bu miktarı ne kadara satacaklarına karar verirler..

2.Adım - Elektrik Alımı Başlar

Elindeki elektrik fazlasını satmak isteyen üreticiler ile satın almak isteyen tedarikçiler PMUM’a ait olan Elektrik Piyasası Yönetim Sistemi adresine giriş yaparlar. Satıcılar ellerindeki miktarı en düşük kaça kadar satabileceklerini, alıcılar en pahalı kaça kadar alabileceklerini sisteme girerler.

3.Adım - Elektrik Arzı ve Talebi Eşleşir

TEİAŞ’a ait olan Elektrik Piyasası Yönetim Sistemi alım tekliflerini ve satımları eşleştirerek alım talebi ile satım talebinin birleştiği noktaya kadar ticareti gerçekleştirir.

4.Adım - Elektriğin Fiyatı Oluşur

Alım satım eşleşmelerinde dengenin oluştuğu son noktadaki en yüksek alım ve en düşük satım teklifinin eşleştiği fiyat o saate ait Gün Öncesi Piyasası Fiyatı yani eski adı ile SGÖF yeni adı ile PTF olur.